11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539

Zam haberleri üzerine, ilaçta stok kurnazlığı

  500’ün üzerinde ilaca 26 Haziran’da zam geleceği haberi stok fırsatçılarını harekete geçirdi. Stok yapan ilaç şirketleri ve depolar hastaları mağdur etti. Referans ilaç fiyatlarını düşük bulan ilaç şirketleri ve..

Zam haberleri üzerine, ilaçta stok kurnazlığı

 

500’ün üzerinde ilaca 26 Haziran’da zam geleceği haberi stok fırsatçılarını harekete geçirdi. Stok yapan ilaç şirketleri ve depolar hastaları mağdur etti.

Referans ilaç fiyatlarını düşük bulan ilaç şirketleri ve eczacıların zam talebi karşılandı. 26 Haziran’da toplam 520 ilaca yüzde 6 ila 185 arasında zam yapılacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun fiyatı artacak ürün listesini yayımlaması ilaçta stok fırsatçılarını harekete geçirdi. Birçok firma ve ecza deposu listede bulunan ilaçları piyasaya kısıtlı miktarda vererek hastaları mağdur etti. Eczanelerden istediği ilacı alamayan hastalar, bu duruma tepki gösterdi.

MECBUREN FİYAT FARKI ÖDÜYORLAR

Hastalar, yüksek zam beklentisiyle piyasaya kısıtlı arz edilen bazı ilaçların muadilini fiyat farkı ödeyerek almak zorunda kalıyor. Eczacı Pelin Babatutmaz, “Eczacının, elindeki ürünü satmama şansı yok, çünkü bu yasal bir zorunluluk. Ancak depo ve ilaç şirketleri
için aynı durum söz konusu değil. Böyle olunca hastalara, zam nedeniyle piyasada bulunmayan ilaçların muadillerini vermek zorunda kalıyoruz. Normalde raporlu hasta reçetesinde yazan ilacı aldığında fiyat farkı ödemezken, muadiline fark ödemek zorunda kalıyor” diye konuştu.

PARASI YETTİĞİ KADARINI ALIYOR

Babatutmaz, kimi hastaların reçetesinde yazan tüm ilaçları alamadığını cebindeki paraya göre ilaç satın aldığını söyledi. Babatutmaz şu bilgileri verdi: “Bu durumda hasta zor durumda kalıyor. Reçetesinde yazan ilaç olmadığı için muadiline fazla para ödemek zorunda kalıyor. Tedavisi için gerekli tüm ilaçları alamıyor. Yazık bu insanlara. Stok fırsatçılarına fırsat verilmemeli.”

PİYASADA ARZ-TALEP SIKINT ISI VAR

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, 26 Haziran’a kadar iki ayaklı bir sıkıntı ortaya çıktığını söyledi. Örneğin 10’dan 15 liraya çıkacak bir ilacın firma tarafından piyasaya arzının kısıldığını vurgulayan Sarıalioğlu, “Zam döneminde eczacı yüksek ilaç alımı yapıyor. Bu kez depo sıkıntı yaşıyor. Dolayısıyla o da arzı kısıyor. Sonuçta ortaya bir sorun çıkıyor. Ama 10 gün içerisinde bu sıkıntı ortadan kalkacak” dedi.

REFERANS FİYAT UYGULAMASI

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, 200 ilaçta zam olacağını bunun 60’ını mama gibi beslenme ürünlerinin oluşturduğunu söyledi. Referans ilaçlara yurtdışındaki fiyat artışlarına paralel olarak zam yapılacağını dile getiren Barut, “Depolar stok yapıyor olabilir ama bu konuda bir bilgim yok” dedi. Barut referans fiyat uygulaması çerçevesinde 800’e yakın ilaçta da fiyat düşüşü olacağı bilgisini verdi.

HASTA TE PKİ GÖSTERİYOR

Eczacı İrem Bilik, bazı hastalara durumu anlatmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi. “Hasta haklı olarak fiyat farkı vermek istemiyor. Ama stokumuzda ilaç olmadığı ve depodan da gelmediği için pahalı olanı vermek zorunda kalıyoruz” diyen Bilik, buna hastaların tepki gösterdiğini kaydetti.

KRİTİK İLAÇLAR PİYASADA YOK

Ortalama yüzde 40 zam gelecek ilaçların bazılarında ise oranlar yüzde 185’e kadar çıkıyor. Yüksek zam beklentisiyle piyasaya kısıtlı arz edilen ürünler arasında yeşil reçeteyle verilen ve taksim.madamnet.com muadili olmayan sinir sistemi hapları, çocuk astım şurupları, ateş düşürücüler ve antibiyotikler, kardiyovasküler sistem ilaçları gibi kritik ilaçlar da yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL