11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Büyük Manşet Eczane Haber

Teknisyenler Konfederasyonu’nun yeni yönetimi hedeflerini anlattı..

Eczane Teknisyenleri Konfederasyonu Başkanı Murat Ergün ile röportaj 04 Ağustos 2020 08:55 On gün önce Türkiye Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Konfederasyonu olağanüstü genel kurula gitti ve Konfederasyon’da yönetim ile bunun uzantısında..

Teknisyenler Konfederasyonu’nun yeni yönetimi hedeflerini anlattı..

Eczane Teknisyenleri Konfederasyonu Başkanı Murat Ergün ile röportaj

04 Ağustos 2020 08:55

On gün önce Türkiye Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Konfederasyonu olağanüstü genel kurula gitti ve Konfederasyon’da yönetim ile bunun uzantısında başkan değişti. Konfederasyonun 2012 yılından bu yana Genel Başkanlığını yürütmekte olan Aydın Dağ, yerini Murat Ergün’e bıraktı.

Konfederasyonun yeni yönetiminin hedeflerini, programını, görev anlayışını yeni Başkan Murat Ergün ile konuştuk; sunuyoruz..

Olağanüstü genel kurul, adı üstünde olağanüstü bir durumu işaret ediyor. Neydi bu olağanüstü durum? Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Konfederasyonunu olağanüstü genel kurula taşıyan süreci ayrıntıları ile anlatabilir misiniz?

Konfederasyonun çalışmalarında pasif kalması bir çok meslektaşımızı rahatsız ediyordu. En son yaşanan olaylar bardağı taşıran son damla oldu.

Konfederasyon yönetimini 1. Basamak sağlık kuruluşunda çalışan meslektaşlarımıza Pandemi döneminde hiçbir çalışma yapmamış ve meslektaşlarımızı sahipsiz bırakmıştır.

Sağlık bilimleri üniversitesi ile vermek istediği eğitimi hiçbir federasyon ve dernek yöneticilerine danışmadan , geçerli olup olmayacağını araştırmadan yapmak istemiş, eğitimin şu aşamada geçerli olmayacağı ortaya çıkınca bir çok meslektaşımıza mağduriyet yaşatmıştır.

Bizlerde bu gidişe bir son vermek için olağanüstü genel kurul yapılması için çalışmalara başladık.

Bu sürece önayak olan Federasyonlar hangileriydi?

İç Anadolu Eczane Teknisyenleri Federasyonu, Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu, Karadeniz Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu, Ege Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu ve diğer federasyona bağlı bazı derneklerle beraber bu süreçte sürekli iletişim halinde olduk. Konfederasyon olağan seçimine bir yıl kalmasına rağmen kaybedecek bir günümüz bile olmadığını düşünerek bu kararı aldık.

Sizi kimler destekledi, seçim sonuçlarını sayısal olarak verebilir misiniz?

Türkiye’de Konfederasyona bağlı 7 Federasyon var.Her federasyon genel kurula 10 delege gönderiyor. 70 Delegeden 47 kişi bizleri destekledi ve bizlere Konfederasyon yönetimini kurma yetkisi verdi.

Önceki yönetimden farklı olarak ne vaat ediyorsunuz eczane çalışanlarına? Hedefleriniz nelerdir?

• Biz yönetim olarak şeffaf olacağız. Yapacağımız işleri  kilitli kapılar arkasında değil tüm meslektaşlarımıza açık olacak şekilde yapacağız. Toplantılarımızı sadece Konfederasyon merkezinde değil, Türkiye’nin bütün bölgelerinde meslektaşlarımızın sıkıntılarını ve taleplerini dinleyerek yapmak istiyoruz.

• Eczane hizmetleri bölümünden mezun olan meslektaşlarımızın kamu atamaları için gerekli yerlerle görüşmeler gerçekleştireceğiz. Şu anda kamu eczanelerinde eczacı ve eczane teknikeri haricinde başka birilerinin çalışması yasak hatta bunun hapis cezası bile var. Eczane teknikeri meslektaşlarımızın hak ettiği yerlerde çalışmaları için elimizden geleni yapacağız.

• 2011 yılından bu tarafa eczanelerde çalışan ve sertifikası olmayan otuz bin civarında meslektaşımız var. Bu arkadaşların mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Eczane hizmetleri bölümünden mezun olan arkadaşlar bu açığı kapatacak sayıda değil. Bu nedenle bir defaya mahsus bu teknisyen arkadaşların sertifikalandırılması için gerekli çalışmayı yapacağız.

• Konfederasyonumuzu daha kurumsal bir yapıya getirmek istiyoruz. Mesleğimizle ilgili sosyal haklarımızı almak için tüm kurum ve kuruluşlarla iletişim halinde olacağız.

• Çalışma saatleri sadece eczane teknisyenlerinin değil eczacılarımızın da en büyük sorunu. Çalışma saatleri konusunda başta Türk Eczacıları Birliği olmak üzere , gerekli tüm kurumlarla görüşme içerisinde olacağız.

Bu hedeflere ulaşmak için programınız nedir?

Bu hedeflere ulaşmak için öncelikle sabır gerekiyor. Bir anda olup bitecek işler değil elbette. Aşama aşama bu işlerle tek tek ilgileneceğiz. Şu an ki yönetim kurulu dinamik, çalışkan ve heyecanlı bir ekip bu nedenle başarılı olacağımıza inanıyorum.

Önümüzdeki dönemde eczane teknisyen ve teknikerlerinden beklentiniz nelerdir?

Teknisyen ve teknikerler arkadaşlardan tek beklentimiz derneklerine , federasyonlarına ve konfederasyona sahip çıkmaları ve onların arkalarında durmaları.

Konuştuklarımızın dışında eczane çalışanlarına veya sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öncelikle bizleri bu göreve layık gördükleri için meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Diğer yandan, yasalara uyarak, arife günlerini tatil yapan  eczacı odalarına tüm meslektaşlarım adına teşekkür ederim. Umarım  kapatmayan diğer eczacı odaları da ,kapatan eczacı odalarını örnek alır ve yasalara uyarak bu haksızlığa bir son verirler.

Kaynak: Eczacıyız.Net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL