11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Sağlık Haberleri

Olestra nedir? Kansere yol açan Olestra hangi besinlerde bulunur?

Olestra sentetik yağ molekülü olup TG (Trigliserit) Yağ molekül yapısının aksine yağ asitleri, Glkoz yerine, Sükroz molekülüne bağlamaktadır …

Olestra nedir? Kansere yol açan Olestra hangi besinlerde bulunur?

Olestra sentetik yağ molekülü olup TG (Trigliserit) Yağ molekül yapısının aksine yağ asitleri, Glkoz yerine, Sükroz molekülüne bağlamaktadır.

Olestra yüksek sıcaklıklara sağlam olup kızartma yağı olarak kullanılmaktadır. Bilhassa patates cips üretiminde çokça kullanılmaktadır.

Uzmanlar, olestra tüketmenin kanser, obezite, damar tıkanıklığı üzere hastalıklara yol açtığı konusunda vatandaşları uyardı.

Olestra hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, olestra nedir, hangi besinlerde bulunur? sorusunu araştırıyor.

OLESTRA NEDİR?

Eserlere kalori eklemeyen yağ yerine kullanılan bir husus olan Olestra, patates cipsi üzere yüksek yağlı yiyeceklerin hazırlanmasında, böylelikle yağ içeriklerinin düşürülmesinde yahut ortadan kaldırılmasında kullanılıyor.

Olestranın lezzet, görünüş, dayanıklılık ve ısı bakımından başka olağan yağlara benzetilerek yağ asidi bazlı sükroz ekstraksiyonundan oluşmuş, yağ yerine, bilhassa yağsız eser ve kızartmalarda kullanılan güç kıymeti olmayan sentetik bir unsurdur.

Olestra, kazara 1968’de Procter ve F. Mattson ve R. Volpenhein tarafından keşfedildi.

1996 yılında Olestra, evvelden hazır yiyecek tüketime hazır atıştırmalıkların yerine, yağların ve yağların yerine kullanılmak üzere Besin ve İlaç Yönetimi tarafından onaylandı.

İnsan bedeninden emilmeden atılan Olestra, A,D,E ve K vitaminleri ve karotenoid üzere besin unsurlarını bağlayarak bağırsaktan emilmelerini azaltmaktadır. Bu hususların bedenden atılmasına yol açmaktadır. Bu nedenle olestra içeren besinlerden uzak durmak gereklidir.

Sağlıklı yağlardan kâfi ölçülerde tüketmek hem yağda eriyen vitaminlerin emilebilmesi hem de sağlıklı bir beden için çok değerlidir.

OLESTRA İÇEREN BESİNLER HANGİLERİ?

Yağ oranı düşük lezzetli yiyeceklere olestra diye bir husus eklendiğini belirten uzmanlar, olestranın kanser, obezite üzere değerli sıhhat problemlerine neden olduğunu söyledi.

Olestra patates cipsi, baharatlı çerezler, krakerler ve birçok hazır besinde bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL