11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Sağlık Haberleri

İngiltere’deki mutasyon da mutasyona uğradı

İngiltere’de bilim insanları, kent bölgesinde görülen ve tüm ülkede süratle yayılan koronavirüs mutasyonunun, dert verici yeni değişiklere …

İngiltere’deki mutasyon da mutasyona uğradı

İngiltere’de bilim insanları, kent bölgesinde görülen ve tüm ülkede süratle yayılan koronavirüs mutasyonunun, dert verici yeni değişiklere uğradığını açıkladı.

Bireylerden alınan birtakım örneklerde yapılan testlerde Güney Afrika ve Brezilya’da görülen E484K mutasyonuna rastlandı.

Uzmanlar, bu değişimin aşıların aktifliği etkileyebilecek olmasına rağmen, ülkede kullanan aşıların hâlâ sonuç vereceğini söylüyor.

Koronavirüsten ölenlerin sayısının 106 bini geçtiği İngiltere’de son periyotta virüsün yayılmasını önlemeye yönelik eforlar sürat kazandı.

Virüsün Güney Afrika varyantı için açıl test programı başlatılırken yeni seyahat yasakları devreye kondu.

“MUTASYON GEÇİRMİŞ VARYANT HADİSESİ SAYISI AZ”

Uzmanlar, İngiltere’de E484K mutasyonun görüldüğü çok az varyant olayı olduğunu söylüyor. Bilim beşerlerine nazaran, bu durum bu varyantın tüm versiyonlarında mutasyon olduğu manasına gelmiyor.

Yeni varyantların ortaya çıkması ya da bunların değişmeye devam etmesi beklenmedik bir şey değil. Tüm virüsler, çoğalırken mutasyona uğruyor.

Leicester Üniversitesi’nden virüs uzmanı Dr. Julian Tang, insanların karantina tedbirlerine uymaya devam edip virüsün daha fazla mutasyon geçirmesine fırsat vermemesi gerektiğini söyledi.

Dr. Tang, “Aksi halde virüs yalnızca yayılmaya devam etmez evrim de geçirir. Virüsün yayılması, yeni ortaya çıkan varyantlar için bir ‘erime potası’ olur” dedi.

“VİRÜSÜN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEN KAÇMASINA YARDIM EDİYOR”

Birtakım araştırmalar, E484K’nın virüsün antikorlar olarak bilinen bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım edebileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte Moderna aşısının birinci sonuçları, aşının bu mutasyonun görüldüğü varyantlarda da tesirli olduğunu gösteriyor. Bağışıklık yansısının ise eskisi kadar güçlü ya da uzun periyodik olmayabileceği vurgulanıyor.

Yakında onay alması beklenen Novavax ve Janssen’in aşılarının da muhafaza sağlayabileceği belirtiliyor.

“AŞILAR YİNE TASARLANABİLİR”

Uzmanlar, en makûs olasılıkla gerekmesi halinde aşıların birkaç hafta ya da ay içinde tekrar tasarlanabileceği ya da üzerinde küçük değişiklikler yapılabileceğini söylüyor.

Uzmanları sevindiren bir nokta ise varyantların birbirinden ayrışmak yerine benzeri formda mutasyon geçirmeleri.

Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Ravi Gupta, “Bu, bize (virüslerin) tercih ettikleri kimi yollar olduğunu gösteriyor. Bu yolları aşıyla kapamak için çalışabiliriz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL