11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Büyük Manşet Eczane Haber

Eczaneden ağrı kesici aldı; kanı maviye dönüştü

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rhode Island eyaletinde, 25 yaşındaki bir kadın diş ağrısı için eczaneden anestezi etkisi yapan ağrı kesici aldı; kanı koyu mavi renge dönüştü. Kadının, ilacı kullandıktan bir..

Eczaneden ağrı kesici aldı; kanı maviye dönüştü

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rhode Island eyaletinde, 25 yaşındaki bir kadın diş ağrısı için eczaneden anestezi etkisi yapan ağrı kesici aldı; kanı koyu mavi renge dönüştü.

Kadının, ilacı kullandıktan bir gün sonra rahatsızlanıp hastaneye gitmesi üzerine doktorlar ‘methemoglobin’ hastalığı teşhisi koydu. Nadiren görülen ve bazen ölümcül olabilen rahatsızlık, vücutta oksijen oranının yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanıyor.

Söz konusu hastanın tırnaklarının ve tenin de maviye dönüşmesi doktorları harekete geçirdi. Yapılan ilk testler kadının vücudunda oksijen oranının yüzde 88 olduğunu gösterdi. Sağlıklı kişiler için bu oranın en az yüzde 97 olması gerekiyor. Daha sonra araştırmalarını derinleştiren Dr Otis Warren genç kadının damarlarındaki oksijenin yüzde 88 değil yüzde 67 oranında olduğunu tespit etti.

Daha önce de bu hastalığa yakalanan bir kişiyi muayene ettiğini söyleyen Warren, “Bir kere mavi kan gördüğünüzde bunu bir daha hiçbir zaman unutamıyorsunuz.” dedi.

Kanı maviye dönüşen kadının eczaneden reçetesiz satın aldığı ilacın içerisinde diş ağrılarını hafifletmek için ‘benzocaine’ maddesi bulunuyor.

Methemoglobin hastalığının sadece anestezi etkisi yapan ağrı kesicilerden kaynaklanmadığı, antibiyotikler veya kirli kuyu suyunun da buna neden olabileceği biliniyor.

Bu genetik de olabilen hastalığı, Kentucky’de yaşayan bir aile 150 yıl boyunca nesilden nesile aktarmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL