11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Sağlık Haberleri

Çocuklukta oynadığı piller Servet’i yatalak etti: Kumandanın pillerini ağzında çiğniyordu

Manavgat’ta yaşayan Sercan- Bedia Aydın çiftinin 2006 yılında dünyaya gelen birinci çocukları Servet Aydın, 2011 yılında rahatsızlandı. Anne ve …

Çocuklukta oynadığı piller Servet’i yatalak etti: Kumandanın pillerini ağzında çiğniyordu

Manavgat’ta yaşayan Sercan- Bedia Aydın çiftinin 2006 yılında dünyaya gelen birinci çocukları Servet Aydın, 2011 yılında rahatsızlandı. Anne ve babası tarafından başta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olmak üzere birçok sıhhat kurumuna yapılan müracaatlardan bir sonuç alınamadı. 2014 yılında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde yapılan biyopsiyle Servet Aydın’dan alınan örnekler incelenmek üzere Almanya’da Berlin Üniversitesi’ne gönderildi.

DHA
İstanbul’da Özel Amerikan Hastanesi’nde yapılan testlerde Servet Aydın’a ‘ağır metal fazlalığı’ teşhisi konuldu.

AĞIR METAL FAZLALIĞI TEŞHİSİ KONULDU

Sonuçların pak gelmesinin akabinde Sercan ve Bedia Aydın çifti çocuklarının hastalığına şifa bulabilmek hedefiyle İstanbul ve Ankara’da çeşitli sıhhat kurumlarına da müracaat etti.

İstanbul’da Özel Amerikan Hastanesi’nde yapılan testlerde Servet Aydın’a ‘ağır metal fazlalığı’ teşhisi konuldu. Hekimler, Servet Aydın’a küçük yaşta çocukların bilhassa pillerle çok oynadığı vakit bu çeşit rahatsızlıkların olabileceğini belirtti.

YATAĞA BAĞIMLI HALE GELDİ

Bir müddet sonra yürüme yetisini büsbütün kaybeden Servet Aydın, 2017 yılında yatağa bağımlı hale geldi. Şu anda nefes almakta bile zorlanan Servet Aydın, ventilatör yardımıyla konutta yaşama tutunmaya çalışıyor.

Servet’in yanı sıra bir kız ve bir erkek çocukları daha olan aile, çocuklarının tedavisi için yurt dışı dahil bütün her yere müracaat yaptıklarını fakat bir gelişme olmadığını, yetkililerden bu mevzuda yardım istediklerini söyledi. Yatağa bağlı olarak meskeninde yaşama tutunmaya çalışan Servet Aydın için ailesi tedavi için bir ümit ışığı beklediği söyledi.

DHA
Servet Aydın’ın babası Sercan Aydın (34) ve annesi Bedia Aydın (34).

‘HERHANGİ BİR SIHHAT SORUNU YOKTU’

Bedia Aydın, kendisinin eşiyle 18 yaşında evlendiğini belirterek, “19 yaşındayken Servet dünyaya geldi. Servet’in bebeklik ve küçük çocukluk periyodu pek güzel geçti. Rastgele bir sıhhat sorunu yoktu.

Rahatsızlık başlamadan evvel çok aklı başında, akıllı ve her şeye uyuyordu fakat sonra da hiperaktif bozukluk başladı. Benim birinci çocuğum olduğundan, ben çok genç 18 yaşında evlendim 19 yaşında anne oldum. Bilmiyordum hani çocuklar ne yapar?” dedi.

‘TEDAVİSİNİN OLMADIĞI SÖYLENDİ’

Servet’in 4-5 yaşlarındayken kekelemeye başladığını anlatan Bedia Aydın, “Biz bunun üzerine Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurduk, orada analizler yapıldı. Akabinde Ankara’ya götürdük. İstanbul’a gittik. Orada fizik tedavi yapıldı. Özel nöroloji hekimlerine götürdük. Amerikan Hastanesi’ne götürdük. Orada ‘ağır metal fazlalığı’ teşhisi konuldu ve tedavisinin olmadığı söylendi.

Gidebildiğimiz bütün tabiplere gittik, 2017’de makineye bağlandıktan sonra daima evdeyiz, hiçbir yere götüremez olduk. Yalnızca rutin denetimleri için gidiyoruz. Bizim görüştüğümüz tabipler artık çok da fazla yere götürülmesini istemiyor, ‘Çocuğun canını yakmayalım’ diyor. Hatta skolyoz oluştu şu an” dedi.

‘PİLLERİ AĞZINA ALDIĞINI GÖRÜYORDUM’

Oğlu Servet’e İstanbul’da özel Amerikan Hastanesi’nde bir tabibin ‘ağır metal fazlalığı’ teşhisi koyduğunu söyleyen Bedia Aydın, şunları söyledi:

“Amerikan Hastanesi’ndeki tabip hanım, ‘Pilden gelen bir rahatsızlık, bu ağır metali pillerden almış’ demiş. Servet pillerle de çok oynardı. Biz konut hanımları yemekti, bulaşıktı paklık vesaire o denli işleri görürken, odaya geldiğimde, çok oyuncağı vardı onlarla oynarken pillerini çıkartıp ağzına aldığını görüyordum. Televizyonun kumandasının pillerini söküp ağzında çiğniyordu. Bunu gittiğim hekimlere da söyledim. Onlar da bana ‘senin öteki ne işin vardı’ diye söylediler ancak daima başında duramamıştım o vakitler. Gördüğümde elinden alıyordum”

‘BU TIP BİR OLAY DÜNYADA YOK’

Baba Sercan Aydın da Servet’in tedavisi için Antalya, Denizli, Konya, İstanbul ve Ankara’da gidebildikleri bütün hastanelere gittiklerini söyleyerek, “Doktorlar teşhis bulamıyor. ‘Bu cins bir olay dünyada yok diyor, daha çıkmadı’ diyorlar. İstanbul’a özel bir hastaneye gittik, oradaki tabip bütün evraklara baktı, ‘Sizin eksik bir süreciniz kalmamış. Bir tek ağır metal testi yapmamız gerekir, pilden şüpheleniyorum. Bu çocuklarda rastlanılan bir olay’ dedi. Ağır metal testi yaptırdık, tabip bize, ‘Normal çocuklarda 3-4 olan bedel; bunda 19.5 çıktı. Çok yüksek. Bu ilerleyen yıllarda yürüme bozukluğuna, konuşma bozukluğuna ve yatağa bağlı kalma durumuna kadar gidebilir’ dedi. Dediği üzere de oldu” diye konuştu.

‘SONUÇ ALAMADIK’

Maddi olarak bugüne kadar çok fazla para harcadıklarını, yeniden de harcayabileceklerini söyleyen Sercan Aydın, “Biz artık çaresiz kaldık. Derler ya hacıya, hocaya, doktora her yere müracaatımızı yaptık lakin bir türlü sonuç alamadık. Lütfen oğlumuzun hastalığına bir deva bulunsun” diye

‘KONTROLSÜZ BİR BİÇİMDE AĞIR METALLERE MARUZ KALINABİLİYOR’

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Duman, ağır metallerin etrafta çok yaygın olduğunu belirterek, denetimsiz halde maruz kalınabilecek bir etken olduğunu aktardı. Pil, oyuncak üzere birçok metal nesnenin içerisinde ağır metallerin olduğunu anlatan Prof. Dr. Duman, bilhassa çocuklarda arseniğe maruz kalarak, denetimsiz ‘CE onayı’ olmayan oyuncaklarda ağır metalle karşılaşıldığını hatırlattı.

Ailelerin bu mevzuda çok dikkatli davranması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özgür Duman, “Özellikle çocuklarda ani kusma, karın ağrısı, kramplar, sebebini açıklayamadığınız formda şuurda değişiklik, uyuklama, sersemleme üzere durumlar olduğunda kesinlikle zehirlenmeler akla gelmelidir. Bu yalnızca ağır metallerde değil, genel zehirlenmelerin bulgusudur. Olay burada çözülürse uzun periyodik birikerek giden zehirlenmelerin önüne geçer” dedi.

DHA
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Duman açıklama yaptı.

‘BEYİNDE ERİME, TUTULUM MEYDANA GELEBİLİR’

Kurşun ve cıva üzere zehirlenmelerde kas ağrıları, hudut erimeleri, güçsüzlük görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Özgür Duman, “Çocuklar erken periyotta etrafındaki eserleri ağzına alarak öğrenmektedir. Hayatı ağzıyla tadarak öğrenmeyi severler. 3 yaşa kadar çocukları bu çeşit mazuriyetlerden uzak tutmak değerlidir. Oyuncakla tek başına oynuyor deyip bırakmamak gerekir. Bunlar giderek beyne biriktikçe beyinde erimelere, muhakkak alanlarda, tutulum yaparak o bölgenin çalışma işlevlerini bozabilmektedir. Nihayetinde beyin her şeyin işverenidir. Yeri geldiğinde zekanın, kalbin, bağırsaklar üzere birçok organın etkilenmesi mümkündür.

Bunlar göze alındığında olağan şikayetleri sıradan görmemek lazım. Pillere bağlı birçok hususa maruz kalınabilir. İçerdiği çinkoya bağlı olarak çok doz alındığında beynin etkilenmesi beklenen olaylardır. Kurşun ve cıva bilhassa eza yaratabilmektedir. Piller denetimsiz kullanıldığı sürece, bir çocuğun alıp pil çiğnemesi beklenen bir şey değildir. Bu yalnızca pil değil, rastgele bir nesne için de geçerlidir. Bu cins eserleri çocuklardan uzak tutmak ana esirgeyici formüldür. Beyne bir ziyan oluşturduktan sonra geriye çevirmek mümkün olmamaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL