11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Sağlık Haberleri

Böbrek taşı ağrısını önlemenin yolları

Böbrek taşları, mesaneden böbreklere kadar üriner sistemin rastgele bir yerinde bulunabilen sert birikintilerdir. Birçok faktöre bağlı olarak …

Böbrek taşı ağrısını önlemenin yolları

Böbrek taşları, mesaneden böbreklere kadar üriner sistemin rastgele bir yerinde bulunabilen sert birikintilerdir. Birçok faktöre bağlı olarak oluşabilirler, lakin genetik yatkınlık ve tükettiğiniz sıvıların cinsi ve ölçüsü, böbrek taşı riskini direkt tesirler.

Böbrek taşları, bir kum tanesi kadar küçük, çakıl taşı boyutunda ve daha büyük olabilirler. Böbrek taşı, her yaş kümesinde gelişebilir.

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ

Küçük taşlar, çok ağrılı olmayan bir süreçle mesane yoluyla bedenden atılabilir. Fakat daha büyük taşlar üretere (idrar borusu) yerleşebilir, idrar akışını engelleyebilir ve sırtınızda, yan tarafınızda, karnınızın alt kısmında yahut kasıklarınızda keskin ağrıya ve idrarda kana neden olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra mide bulantısı ve yüksek ateş de görülebilir.

Ağrınızın yeri, böbrek taşınızın yerini gösterir:

Böbrek taşınız üreterlerinizden birinde bulunuyorsa (her böbrekten idrarı mesaneye taşıyan tüpler), muhtemelen sırtınızda ağrı hissedersiniz.

Taş sol üreterde ise ağrınız muhtemelen sırtınızın sol tarafında olacaktır. Sağ üreterde ise ağrı muhtemelen sırtınızın sağ tarafında olacaktır. Ağrı çoklukla yer değiştirmez; birebir yerde kalır. Ağrılara ek olarak mide bulantısı ve kusma da görülebilir.

Böbrek taşınız kasıklarınıza hakikat inerse, ekseriyetle idrara çıkma aciliyeti hissedersiniz ve sık sık idrara çıkarsınız. Ayrıyeten yanma hissiniz de olabilir. Mesane enfeksiyonunuz yahut idrar yolu enfeksiyonunuz varmış üzere hissedebilirsiniz zira rahatsızlık belirtileri çok benzeridir. Böbrek taşınız mesaneye ulaşırsa, çoklukla ağrı sona erer ve idrar yaparken taşı düşürürsünüz.

BÖBREK TAŞININ NEDENLERİ

Böbrek taşlarının en yaygın nedeni dehidrasyon yani kâfi su tüketmemektir. Böbrek taşları oluşumu, idrarınızdaki mineral yoğunluğunu seyreltecek kadar su içmediğiniz manasına gelir. Önerilen su tüketimi günde yaklaşık 2,5 litredir ve yaklaşık sekiz 8 su bardağına denk gelir.

Böbrek taşlarını önlemek için içilecek en düzgün sıvı sudur. Lakin içilen suyun içeriği de böbrek taşı riskini tesirler. Kuyu suyu üzere sular arıtma sürecinden geçmeden tüketilirse böbrek taşlarına neden olabilir.

Öteki böbrek taşı risk faktörleri şunlardır:

– Çok az yahut çok fazla idman

– Çok kilolu olmak

– Fazla tuz, şeker ve hayvansal protein içeren besinler tüketmek

– Böbrek enfeksiyonları; idrar akışını yavaşlatarak yahut idrarın asit istikrarını değiştirerek böbrek taşı riskini artırır.

– Ailede böbrek taşı hikayesi

– Çeşitli ilaçlar

BÖBREK TAŞI ÇEŞİTLERİ

Böbrek taşlarının bileşimi idrardaki minerallerin çeşidine nazaran değişir.

Kalsiyum, böbrek taşlarının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturur. Çoğunlukla kalsiyum oksalat ve kimi durumlarda kalsiyum fosfat olarak oluşur.

Ürik asit kristalleri asidik idrarda taş oluşturma eğilimindedir. Fazla kilo, kronik ishal, tip 2 diyabet, gut ve protein açısından yoksul diyetler asidik idrara katkıda bulunur.

Struvit (magnezyum amonyak fosfat) alkali idrarda oluşur ve ekseriyetle kronik idrar yolu enfeksiyonlarıyla ilgilidir.

Sistin, az görülen kalıtsal bir durum nedeniyle yüksek konsantrasyonda taş oluşturan bir amino asittir. Bu, böbrek taşlarının en ender görülen formudur.

Böbreklerinizde oluşan taşlar mesane taşları ile tıpkı değildir. Mesane taşları farklı formlarda gelişir. Lakin küçük böbrek taşları, üreterlerden mesanenize hakikat hareket edebilir ve dışarı atılmazsa mesane taşlarına dönüşebilir.

BÖBREK TAŞI AĞRISINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Su

Dehidrasyon, böbrek taşlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Daha az su idrarı ağırlaştırır ve birçok mineral ve tuzun kaynaşmasına müsaade verir. Daha fazla su içmek, böbrek taşlarının büyümesini azaltmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, kalsiyum açısından ağır böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olan sitrik asit içerir. Karışım, bir bardak suya biraz elma sirkesi karıştırılarak yapılır ve yemeklerden evvel içilebilir.

Limon suyu

Sitrat, kalsiyum birikintileriyle oluşan böbrek taşlarının parçalanmasına yardımcı olur. Limon suyu bol ölçüde sitrat içerir, bu nedenle böbrek taşı ağrısı için hayli yeterlidir. Aç karnına ılık suyla karıştırdığınız limon suyunu içebilirsiniz. Doğal limon suyunun olması tercih sebebidir zira şişe versiyonları daha fazla tatlandırıcı içerdiğinden böbrek taşlarını arttırabilir.

Fesleğen

Fesleğen, kalsiyum bazlı böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olan diğer bir bileşen olan yüksek ölçüde asetik asit içerir. Fesleğen yapraklarının ürik asidi dengelediği ve böbrek taşlarını dışarı atmada epey yardımcı olduğu bilinmektedir.

Nar suyu

Bu, birçok insanın kefil olduğu diğer bir konut ilacıdır. Her gün bir bardak nar suyu içmek böbrek taşlarınız için mükemmeller yaratabilir.

Barbunya

Barbunya böbrek taşı meselelerine karşı hayli yararlıdır. Böbrek taşlarıyla uğraşta yardımcı olan bir mineral olan magnezyum açısından zengindirler. Barbunyayı ve barbunyayı kaynattığınız suyu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kereviz

Kereviz, böbrek taşları kelam konusu olduğunda ömür iksiri üzeredir. İdrar çıkışının artmasına yardımcı olur ve böbrek sıhhati kelam konusu olduğunda muhteşem bir besindir. Kereviz tohumları tertipli olarak tüketilirse böbrek taşı oluşumunu bile engelleyebilir.

BÖBREK TAŞLARINI OLUŞMADAN ÖNLEYİN

Böbrek taşlarından kurtulmanın en düzgün ve en az acı verici yolu, başlamadan evvel onları önlemektir. Zira bedeninizde bir defa böbrek taşı oluştuğunda, öbür bir tane daha oluşma mümkünlüğü artar. Birtakım beşerler böbrek taşı oluşturmaya daha yatkındır.

Evvel diyetinizi ve sıvı alımınızı yönetin. Böbrek taşı riskini azaltmak için yapabileceğiniz en âlâ şey budur.

Gereğince su için: Bir litrelik bir şişeyi her gün iki kezden fazla idrarla doldurabilecek kadar sıvı almak gerekir. Bu, iki litre su içmek kadar kolay değildir. Bu, çoklukla önerilen sekiz bardaktan daha fazlasıdır. İdrarınızda bu çıktının daima olarak üretilmesi için gereğince içmeli ve ter yahut öbür yollarla kaybetmemelisiniz.

Diyetinize biraz limon ekleyin: Sitrat, kalsiyum taşı kristalleşmesine müdahale eder ve sitratın diyet ile en uygun alınma formu limondur. Suyunuza bir dilim limon ekleyin, bol ölçüde sitrat almak için yemeklerinizin üzerine limon sıkın.

Tuzu kısıtlayın: Diyetinizdeki çok sodyum, böbrek taşı oluşumun bir öteki nedenidir. Bu yüzden sodyumu kısıtlamanız gerekir. Ayrıyeten dışarıda yemeye de dikkat edin. Ne kadar çok taze meyve ve zerzevat yiyebilir, kendi yemeğinizi pişirebilir ve sodyum alımını yönetebilirseniz, o kadar yeterlidir.

Yüksek oksalatlı yiyeceklere dikkat edin: Oksalat yahut oksalik asit, birçok bitkide minerallere bağlanan ve böbrek taşlarına da neden olabilen bir antinutrienttir. Ispanak, pancar, yer fıstığı ve badem üzere oksalat içeriği yüksek besin kaynaklarını sınırlayın. Lakin bu besinler sağlıklı olduğu için büsbütün kaçınmayın.

Daha az et tüketin: Böbrek taşlarının yüzde 85 kadarı kalsiyumdan oluşur. Öteki yüzde 15, çoğunlukla hayvansal proteinlerde bulunan ürik asitten meydana gelir. Yumurta ve deniz eserleri dahil et alımınızı sınırlayın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL