11 Nisan 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Sağlık Haberleri

Bel ağrısıyla başa çıkmak için ipuçları

Bel ağrısı, yetişkin nüfusun büyük bir kısmını ömürleri boyunca en az bir kere etkileyen yaygın bir problemdir. Bel ağrılarının birçok nedeni …

Bel ağrısıyla başa çıkmak için ipuçları

Bel ağrısı, yetişkin nüfusun büyük bir kısmını ömürleri boyunca en az bir kere etkileyen yaygın bir problemdir. Bel ağrılarının birçok nedeni vardır ve sorunun kaynağını tıbbi müdahale olmadan belirlemek güç olabilir.

Bel ağrılarının nedeni, bilhassa de kaldırma ve bükme üzere günlük hareketler sırasında alt sırtın bedenin üst kısmının yükünü desteklemesi ve çok fazla gerilim ve zorlamaya maruz kalmasıdır.

BEL AĞRISI NE KADAR SÜRER?

Bel ağrısı akut, subakut ve kronik olarak üç kategoriye ayrılır. Akut bel ağrısı atakları ekseriyetle birkaç gün ila 4 hafta ortasında, subakut bel ağrısı ise 4 ila 12 hafta ortasında sürer. Daha uzun süren bel ağrıları için kronik bel ağrısı tabiri kullanılır.

Bel ağrınız çekilemeyecek boyutlara geliyorsa, bir şeylerin önemli formda yanlış gittiğinden endişelenebilirsiniz. Tıpkı şey geçmeyen bel ağrısı için de geçerlidir. Uygun haber şu ki, bel ağrıları büyük bir rahatsızlık olsa da, nadiren acil bir tıbbi sorunu gösterir.

EN YAYGIN BEL AĞRISI NEDENLERİ

Bel ağrısı birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. İşte bel ağrısının en yaygın nedenlerinden kimileri.

Burkulma ve incinmeler: Bağ burkulmaları ve kas yahut tendon incinmeleri bel ağrısının en yaygın nedenleridir. Çoklukla çok kullanım nedeniyle ortaya çıkarlar.

Dejeneratif disk hastalığı: İsim kaygı verici görünse de, yalnızca ağrıya neden olan hasarlı bir diskiniz olduğu manasına gelir. Vakitle, aşınma ve yıpranma nedeniyle diskler incelir ve düzleşir. Bu onların omurları daha az destekleyebilmelerine neden olur.

Omurlararası diskler üzerindeki kollayıcı kaplama vakitle yırtılabilir. Bu olduğunda, yumuşak iç disk dokusu dış katmandan geçebilir. Yerinden çıkıntı yapan yahut kayan bir disk, fıtıklaşmış disk, şişkin disk yahut kaymış disk olarak bilinir. Fıtık, hudut köklerine baskı yaparak bölgede ağrı, karıncalanma, uyuşma yahut halsizlik üzere semptomlara yol açabilir.

Siyatik: Sıkışmış yahut tahriş olmuş bir siyatik huduttan kaynaklanan ağrıdır. Bu hudut, belinizin alt kısmından, kalçanızdan ve bacağınızdan aşağı iner.

Spondilolistezis: Bir omur, durumundan kayarak omurganızın hizalamasını bozar ve bazen hudut köklerini sıkıştırır. Çoklukla disk dejenerasyonundan ya da kırık bir omurdan (spondiloliz) kaynaklanan bu sorun, bel ağrılarına yol açar.

Spinal stenoz:

Omurganızın biçimi ve omurga hastalıkları, bel ağrısının öteki nedenleridir.

BEL AĞRISIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN İPUÇLARI

Bel ağrınızın nedeni ne olursa olsun kimi ipuçları ile ağrıları hafifletebilir ve gelecekte yaşanılabilecek bel ağrılarını önleyebilirsiniz.

Gerçek duruşunuzu koruyun

Sırtınızın alt kısmını yaralanmalardan korumak için, bilhassa spor yapıyorsanız yahut tekrarlayan hareketler gerektiren bir işiniz varsa, fizikî aktiviteler gerçekleştirirken düzgün duruşu sürdürmek değerlidir. Mümkün olduğunca eğilmekten kaçının ve omurganızı dik tutmayı hedefleyin. Kalkarken yahut bir şey kaldırırken, belden değil dizlerden bükülün ve doğrulun. Ve bir yandan öbür yana dönerken kalçalarınızı hareket ettirdiğinizden emin olun.

Otururken gerçek duruşunuzu koruyun

Otururken uygun duruşu koruyarak bel ağrısını önleyebilirsiniz. Masa başı işiniz varsa, ayaklarınızı yere koyun ve bel takviyesi sağlayan bir sandalye kullanın. Ayrıyeten, bilgisayar ekranınızı görmek için öne eğilmekten ve farenizi yahut klavyenizi kullanmak için çok önünüze uzanmaktan kaçının.

Buz yahut ısı kullanın

Sırtınızın alt kısmında bir yaralanma yaşadıysanız, sonraki birinci 24-72 saat içinde buz uygulamak ağrıyı hafifletmeye ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bundan sonra, sıkı kasları gevşetmeye yardımcı olmak için ısıya geçin. Isı, akut bir yaralanmayla ilgili olmayan kronik bel ağrısı için de faydalıdır. Isı yahut buz kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, bir seferde 20 dakikadan fazla kullanmamalısınız. Bu, cilt hasarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kaslarınızı gerin

Germe, kronik ve akut bel ağrısını hafifletmenin ve gelecekteki bel sorunlarını önlemenin olağanüstü bir yoludur. Sırttaki kaslar birçok farklı tarafa uzandığından, çeşitli esnemeler yapmak kıymetlidir.

Bu üç temel bel esnemelerini uygulayabilirsiniz;

– Sırt üstü yatmak ve dizlerinizi göğsünüze çekmek,

– Kollarınız “T” konumunda gerilmiş olarak sırt üstü düz uzanmak, bir dizinizi bükmek ve bükülmüş dizinizi yere değdirmeye çalışırken düz bacağınızın tarafında bükmek,

– Kollarınızı başınızın üstüne uzatarak karnınızın üzerine uzanmak ve göğsünüzü ve / yahut bacaklarınızı yerden kaldırmak

Uygun ayakkabı giyin

Destekleyici ayakkabılar genel duruşunuzu güzelleştirebilir, dengeyi artırabilir ve bel ağrısı riskini azaltabilir. Yaptığınız faaliyete uygun ayakkabı giydiğinizden emin olun (koşmak yahut idman yapmak için spor ayakkabılar yahut inşaat işi için botlar gibi). Parmak ortası terlikler yahut yüksek topuklu ayakkabılar üzere destekleyici olmayan ayakkabıları nadiren giymenin bel sorunlarına neden olma mümkünlüğü düşük olsa da, uzun müddetli yahut sık aşınma alt omurganıza daha fazla baskı uygulayabilir.

Sağlıklı kilonuzu koruyun

Fazla kilolu olmak, bilhassa yaşlandıkça belinizin alt kısmındaki gerginliği artırabilir. Diyet ve idman için bir sıhhat profesyonelinin tavsiyelerine uyun ve kilonuzu boyunuza nazaran sağlıklı bir aralıkta tutmayı hedefleyin.

Bedeninizin orta kısmının etrafındaki fazla tartı, bilhassa beliniz için yorucu olabilir. Şekerli içecekler, işlenmiş atıştırmalıklar ve unlu mamuller, kızarmış yiyecekleri sınırlamayı deneyin.

Öğünlerinize meyve, zerzevat, baklagiller, balık ve sağlıklı yağları daha fazla eklemeyi deneyin. Çok yemekten yahut fazla atıştırmaktan kaçınmak için, sağlıklı öğünlerle evvelce plan yapmaya çalışın, her gün ne vakit yemek yiyeceğinize dair bir program hazırlayın ve iştahlarınızı sonlandırın.

Etkin kalın

Bel ağrısından mustaripseniz, yatakta kalma isteğine direnmelisiniz. Hareket etmek ve belinizi nazikçe germek, bel kaslarınızın daha süratli güzelleşmesine yardımcı olabilir. Fakat, dikkatlice hareket edin ve daha fazla ağrıya neden olan yorucu faaliyetlerden kaçının.

Masaj

Gerilmeye ek olarak masaj, kısaltılmış kasları uzatmanın ve beldeki gerginliği gidermenin diğer bir yoludur. Sağlıklı bel kasları, gelecekteki bel sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilecek genel stabilitenin artmasına yol açar. Sırtın alt kısmına masaj yapmak, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ve kaslar gevşedikçe dolanım artar ve ağrı ekseriyetle azalır.

Kaliteli bir yatakta uyuyun

Bel ağrısı çekenler ekseriyetle orta sertlikte bir yatakta uyumaktan yarar görürler. Bununla birlikte, tercih ettiğiniz uyku durumu, yatak seçiminizi de etkilemelidir. Düzgün bir duruş sağlamak için, yan yatanlar daha yumuşak bir yatak seçmelidir. Sırt ve karnının üstünde uyuyanlar daha sıkı bir yatak seçmelidir. Bel ağrınız varsa, karnınızın üzerinde uyumaktan büsbütün kaçınmak yeterli bir fikirdir.

Ruh sıhhatinizi güzelleştirin

Anksiyete ve depresyonu olan yahut çok gerilim yaşayan şahısların vakitle bel ağrısı yaşama mümkünlüğü daha yüksektir. Ve kabul edelim, bel ağrısı ile yaşamak da gerilimli olabilir. Ruh sıhhatinizi bir öncelik haline getirmek bel ağrısı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Tütün eserleri kullanmayın

Tütün kullanımı, neden olduğu öteki tüm sıhhat sıkıntılarının yanı sıra, disklere giden kan akışını ve oksijeni kısıtlayarak daha süratli bozulmalarına neden olabilir.

Uyandıktan çabucak sonra gerilmekten kaçının

Uyandıktan çabucak sonra yapılan gerilme hareketi, ağrıdan süreksiz olarak kurtulma sağlarken, tesir geçtikten sonra daha fazla ağrıya neden olacaktır. Bunun yerine bir saat kadar bekleyin.

Yaralanmayı azaltmak için sağduyulu seçimler yapın. Hareket halindeki bir araçtayken emniyet kemerinizi her vakit takın. Çok ağır sırt çantaları taşımayın (veya çocuğunuzun taşımasına müsaade vermeyin). Ve birkaç aydır hareketsiz kaldıysanız hafta sonunu ağır bir iş yaparak yahut bir futbol maçı yaparak.

Bel ağrısını tedavi etmek için öbür seçenekler ortasında fizik tedavi, kortizon enjeksiyonları ile ağrı idaresi yahut birtakım durumlarda ameliyat olabilir. Bel ameliyatı hudut sorunları yaşayan ve diskleri yaralanan hastalar için yararlı olsa da, tipik olarak öbür bel ağrısı çeşitleri olan hastalar için önerilmez.

Bel ağrınız bu teklifleri kullanarak 4 ila 6 haftalık konutta bakımdan sonra düzelmezse, hekiminize görünmelisiniz.

Bel ağrısıyla birlikte aşağıdaki problemleri yaşıyorsanız, derhal hekiminizle irtibata geçmelisiniz:

– Kanser geçmişi yahut yakın vakitte geçirilmiş bir enfeksiyon

– Yeni bir düşüş yahut öteki bir kaza

– Çok yorgunluk

– Süratli kilo kaybı

– Ateş, titreme, terleme üzere enfeksiyon belirtileri

– Ağrı, uyuşma yahut karıncalanma üzere hudut problemleri

– Bağırsak yahut mesane işlevindeki değişiklikler

İlginizi Çekebilir

  • WhatsApp ile paylaş
  • Facebook ile paylaş
  • Twitter ile paylaş
  • Yorum Yap

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL